Dlaczego moja firma potrzebuj audytu prawnego?

Wiele razy, gdy jesteśmy w trakcie tworzenia firmy lub gdy już ją mamy, martwimy się bardziej o kwestie handlowe i operacyjne; i ta troska jest w uzasadniona, ale prawie zawsze aspekty prawne zostawiamy na później, podczas gdy są to bardzo ważne punkty, które mogą określić przyszłość naszej firmy.

Audyt prawny jest zasobem, który jest bardzo przydatny dla każdego przedsiębiorcy, aby mieć przegląd zobowiązań prawnych swojej organizacji.

Rodzaje audytów prawnych dla firm to zazwyczaj:

Audyt korporacyjny
Audyt nieruchomości.
Audyt pracy.
Kontrola postępowań sądowych.

Dlaczego potrzebuję audytu prawnego?

Istnieje kilka powodów, dla których Twoja firma wymaga inwestycji w przeprowadzenie procesu audytu prawnego z wyspecjalizowaną firmą. Powody te mogą być impulsem do rozwoju firmy lub stanowić dla niej poważne zagrożenie.

Prawo – bądź na bieżąco

Najczęstsze sytuacje, w których audyt prawny powinien wkroczyć do organizacji to:

Zarzut lub podejrzenie popełnienia wykroczenia przez pracowników lub kierownictwo.
Zmiany na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla lub innych kluczowych pracowników.
Proponowana fuzja lub przejęcie innej firmy.
Wejście w życie nowych znaczących przepisów prawnych lub regulacji rządowych.
Rozpoczęcie rządowego dochodzenia lub ścigania.
Pozew przeciwko firmie.

Sytuacje mogą być bardzo złożone i różnorodne, ale częścią obowiązku i wnikliwości dobrego biznesmena jest świadomość tych scenariuszy i wiedza, jak skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej kancelarii prawnej.

Jakie są korzyści z posiadania kancelarii prawnej, która pomoże mi w przeprowadzeniu audytu prawnego?

Nadal uważa się, że prawnicy powinni być wzywani tylko wtedy, gdy pojawiają się poważne problemy, których nie można rozwiązać w inny sposób. W rzeczywistości jednak, przy zastosowaniu prewencyjnych środków prawnych, poprzez regularne przeprowadzenie audytu prawnego, przedsiębiorca uzyska korzyści w krótkim i średnim okresie czasu:

Identyfikacja potencjalnie poważnych problemów prawnych: posiadanie na radarze niedociągnięć prawnych firmy w odpowiednim czasie ma tę zaletę, że można opracować mechanizmy obronne, aby zapobiec temu problemowi przed spowodowaniem strat w firmie.

Zmniejszenie wysokich kosztów zastępstwa prawnego: gdy problem już wybuchł, koszty prawne mają tendencję do gwałtownego wzrostu, więc wskazane jest, aby zająć się nimi wcześniej z prewencyjnym programem prawnym, który jest znacznie tańszy, szybszy i bardziej skuteczny.

Zapobieganie ewentualnym grzywnom lub sankcjom: czasami z powodu nieuwagi nie wiemy, że niektóre procesy, które przeprowadzamy w firmie mogą być niezgodne z prawem, co może spowodować wysokie straty finansowe w organizacji; idealne est wykrycie ich i działanie przed kontrolą prawną ze strony organów państwowych.

Ochrona i opieka nad wrażliwymi informacjami: informacje firmy stanowią w dużym stopniu o jej przewadze nad konkurencją, ponieważ mogą obejmować tajemnice handlowe, prawa autorskie i inne; posiadanie ich ochrony prawnej jest niezbędne.