Odszkodowanie za zatrucie w restauracji – czy możesz się o nie starać?

Od czasu do czasu człowiek ma ochotę zakosztować innej kuchni i wybiera się do restauracji. W końcu wreszcie nie musi spędzać czasu na gotowaniu i może zwyczajnie się wyluzować. Jednak czasami okazuje się, że nie tylko nie wyluzuje się, ale też solidnie zdenerwuje, wszak zatruje się. Cóż, żadna to przyjemność, a jak wiadomo konsekwencji zatrucia może być wiele. Czy w takiej sytuacji może starać się o odszkodowanie?

Negatywne skutki zatrucia

Zatrucie pokarmowe o ile jest lekkie, to nie powoduje jakoś większego zdenerwowania u osoby, która go doświadczyła. Czasami po zjedzeniu dania w restauracji doświadczyło się rozwolnienia czy wymiotów, ale większość kwitowała to stwierdzeniem, że pewnie z przejedzenia. Zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda, gdy człowiek zatruje się porządniej, choćby salmonellą, bo niestety w wielu przypadkach czego go pobyt w szpitalu. A każdy kto przechodził salmonellę wie, że powrót do normalnego odżywiania się nie jest krótki. Oczywiście sama salmonella ma bardzo nieprzyjemne objawy i poza bólem brzucha czy biegunką występuje gorączka i silne osłabienie. Wiele osób też się odwadnia. Na pewno, gdy doświadczyło się zatrucia spowodowanego jedzeniem z restauracji, nie należy tak zostawić tej sprawy. Powinniście wiedzieć, że warto zawalczyć o swoje prawa. Należy starać się o odszkodowanie, tym bardziej że to możliwe. Krokiem pierwszym jest kontakt do adwokata Kopko.

Mandat od sanepidu

Na pewno sprawa musi być zgłoszona do sanepidu, który jest zobligowany do przeprowadzenia pełnej kontroli. I jeżeli okaże się, że są pewne niedociągnięcia czy zwyczajne nieprzestrzeganie zasad higieny, to taka restauracja na pewno otrzyma karę. Jej wysokość zależna jest on sposobu zaniedbania. Ale sanepid ma także prawo zamknąć restaurację. Choć dla osób zatrutych, to słaba pociecha, to jednak powinni cieszyć się z tego, że już nikt inny nie zatruje się jedzeniem. Jednak nie tylko takie konsekwencje mogą dopaść restaurację, w której nie przestrzegano bhp. Trzeba jednak wiedzieć, że rzeczywiście jest możliwość uzyskania odszkodowania, choć rzecz jasna musicie udowodnić, że zatruliście się danym jedzeniem. Być może nie byliście jedyni. Przejdźmy więc do konkretów.

Kodeks cywilny – jak walczyć o odszkodowanie?

Na pewno przyda się pomoc adwokata. Otóż w tym przypadku musicie wiedzieć, że konieczne jest uzyskanie potwierdzenia od lekarza, że zatruliście się właśnie z powodu zjedzenia posiłku z danej restauracji. Wtedy też możecie starać się o odszkodowanie od lokalu za ból spowodowany rozstrojem zdrowia. I tutaj zastosowanie ma art. 415 kodeksu cywilnego, który zakład, że „kto ze swojej winy wyrządził szkodę drugiej osobie, zobowiązany jest do jej naprawienia”. Oczywiście musicie złożyć pozew cywilny. W tym akurat przypadku szkodę stanowią koszty leczenia. A więc chorzy mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy czy to za leki, czy wizyty u specjalistów. Jeżeli do tego pobyt w szpitalu i leczenie trwa dłużej, to istnieje możliwość ubiegania się o tzw. utracone korzyści. Dzieje się tak np. gdy poszkodowany nie może pracować i traci przez to zarobek. Wiadomo, że w Polsce system odszkodować jeszcze raczkuje, bo np. w USA można naprawdę szybko i łatwo otrzymać odszkodowanie za takie straty, ale i w naszym kraju to powoli się zmienia. Trzeba też zauważyć, że proces cywilny nie jest na rękę żadnej restauracji, która może przez to stracić prestiż, ale też duże ilości klientów. W końcu jeżeli na światło dzienne wyjdą zaniedbania, które doprowadziły do tego, że osoby się zatruły, to kto będzie chciał jadać w takiej restauracji?

Polubowne załatwienie sprawy

Właśnie z tego powodu, że właściciel restauracji musi liczyć się z dużymi stratami może chcieć sprawę załatwić polubownie. Otóż może wypłacić klientom zadośćuczynienie za poniesione straty. Można jego kwotę ustalić choćby podczas negocjacji. Nie oznacza to jednak, że musicie zgadzać się na nią. Wszak możecie zaproponować wyższą, a jeżeli uznacie, że kwota jest niska bądź macie potrzebę uzyskania sprawiedliwości, to rzecz jasna możecie złożyć wniosek do sądu cywilnego i starać się o odszkodowanie.