Kiedy mamy do czynienia z zasiedzeniem nieruchomosci?

Stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości ma na celu oficjalne potwierdzenie nabycia własności nieruchomości. Jednak należy podkreślić, że nie jest to takie klasyczne nabycie. W przypadku zasiedzenia nieruchomości nie mamy, bowiem do czynienia z kupnem nieruchomości na podstawie umowy. Jak zatem można nabyć nieruchomość poprzez instytucje zasiedzenia nieruchomości? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia nieruchomości w drodze zasiedzenia?

W jaki sposób dochodzi do zasiedzenia nieruchomości?

Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Cywilnym do zasiedzenia nieruchomości dochodzi na skutek posiadania nieruchomości, jako posiadacz samoistny w sposób nieprzerwany od lat dwudziestu. Okres dwudziestu lat jest brany pod uwagę jednak tylko i wyłącznie w przypadku zasiedzenia w dobrej wierze. Dobra wola to błędne, ale jednocześnie usprawiedliwione przez pewnego rodzaju okoliczności przekonanie danej osoby o tym, że jest ona właścicielem tejże nieruchomości. Zasiedzenie w złej wierze polega zaś na władaniu daną nieruchomością, jako posiadacz samoistny pomimo wiedzy, iż nie jest się prawnym właścicielem danej nieruchomości. Należy zaznaczyć, że okres, który zgodnie z przepisami prawa potrzebny jest do zasiedzenia nieruchomości przy posiadaniu samoistnym w złej wierze to okres trzydziestu lat. Jeżeli dane warunki o upływie określonego czasu i posiadaniu samoistnym zostaną spełnione to z mocy prawa dochodzi do zasiedzenia nieruchomości, ale aby wskazać, że naprawdę doszło do zasiedzenia trzeba złożyć stosowny wniosek do sądu. Sąd rozpatrzy daną sprawę i wyda odpowiednie postanowienie o stwierdzeniu nabycia nieruchomości w drodze zasiedzenia.

Dlaczego w sprawach o zasiedzenie nieruchomości warto skorzystać z pomocy adwokata?

Sprawy o zasiedzenie nieruchomości często bywają naprawdę skomplikowane i niejednokrotnie wymagają przeprowadzenia wielu dowodów. Osobą, która może pomóc nam w tego typu sprawach jest z całą pewnością dobry adwokat. Adwokat udzieli nam wszelkich niezbędnych informacji w tym zakresie, a także podpowie nam, jakie dokumenty i materiały dowodowe będą potrzebne do obrony naszych racji przed sądem. Nic, więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach tak wielu ludzi w sprawach dotyczących zasiedzenia nieruchomości, tak chętnie decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych kancelarii adwokackich. Doświadczony adwokat zawsze szczegółowo analizuje konkretny przypadek, dzięki temu jest w stanie poprowadzić sprawę swojego klienta w jak najbardziej korzystny sposób. Jeżeli zatem poszukujemy profesjonalnej kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w sprawach związanych z zasiedzeniem nieruchomości i działa na terenie miasta Oświęcim, a dodatkowo interesuje nas naprawdę dobry adwokat Oświęcim to pamiętajmy, że w takiej sytuacji warto skontaktować się z Kancelarią Actio. To tu natrafimy na adwokatów, którzy w kompleksowy sposób zajmą się naszą sprawą i pomogą nam obronić przed sądem nasz wniosek o zasiedzenie nieruchomości.